הספריות הניידות למגזר הבדואי והערבי בישראל

במהלך הרבעון האחרון של שנת הפעילות 2016 החלה עמותת ספרי מפתח, בשיתוף עם משרד התרבות והספורט, בהפעלת 3 ספריות תרבות ניידות בחלק נרחב של ישובי האוכלוסייה הבדואית והערבית בישראל. 

כל משאית פועלת על פי סל  של 40 שעות שבועיות ( 5 ימים בשבוע, 8 שעות יומיות ). הפעילות מיועדת לכיתות א' – ח', כאשר לכל שכבת גיל נבנים מערכי שיעורי למידה על פי שלבים, ומותאמים לצורכי הגילאים השונים. כל צוות משאית מורכב מנהג ו - 2 ספרניות, אשר משמשים כמדריכים לפעילות של השאלת ספרים לילדים, יצירות בעקבות סיפורים, הגברת הידע בקריאה וכתיבה תוך כדי תרגול מעשי בניידות. בנוסף הילדים נחשפים אל עולם הספר והתוכן על ידי מחשוב ותכנות מתקדמות, אשר יפגישו בין הילדים לפעילויות מגוונות למען העשרת יכולת הקריאה והכתיבה.

למיזם הוקצו תקציבים עבור פעילויות תוכן, סדנאות יצירה בעקבות סיפור, סדנאות אנימציה, הצגות ילדים ותיאטרון, אשר יגיעו לשטח במהלך שנת פעילות המיזם לטובת חשיפת הילדים לסיפורים ועולם תוכן עשיר תוך כדי המחזה של סיפורים על במה ומדריכים חיצוניים.

כ – 54 מפגשים של כל ילד עם הספריה הניידת במהלך שנת פעילות המיזם. כאשר אורך כל מפגש הינו – 90 דקות רצופות. תכניות העבודה נבנות בשיתוף פעולה מלא של מנהלי בתי הספר בהם פועלות הספריות הניידות.