רכב הספריה הניידת הינו משאית ממותגת כמדף ספרים אשר בתוכה עולם שלם של תוכן, משחקים והפתעות לילדי הפריפריה

פרויקט הספריה הניידת פועל למעלה מ – 15 שנים ברשויות הפריפריה, כשמטרתו העיקרית של הפרויקט הינו עידוד קריאה בקרב ילדים ובני נוער ע"י חשיפת עולם התוכן, נגישות לספרים ופעילויות מגוונות לאוכלוסיות מרוחקות. הספריה הניידת משמשת כסניף נייד של הספריות הציבוריות, ובכך מעניקה שירות טוב יותר לתושבים על ידי מקסום הנגישות של האוכלוסייה לעולם התוכן.

יתרון הניידות שקיים אצלנו הוא היכולת להגיע לכל שכונה, מתנ"ס, בית ספר, גן, אפילו בדרכים לא סלולות, ולאפשר חשיפה מלאה של תכנים והקניית כלים לכלל טווחי הגילאים החל מהגיל הרך ועד קשישים, אשר חלקם לעולם לא נחשפו לעולם הספר.

 עמותת ספרי מפתח השקיעה מאמצים רבים בכדי להגיע למתחם קריאה אידיאלי בעל אוירה שונה לזו ששרויה בספריות ציבוריות: ישיבה על פופים ומחצלות באוויר הפתוח, עגלות ספרים צבעוניות, סדנאות תוכן, תיאטרון חצר, שעות סיפור, פעילויות ממוחשבות, והכל בהווי בלתי רגיל הספריות הניידות, כל אחת באזורה, מרחיבה מיום הקמתה את היקף הפעילות סביב גופים עירוניים חברתיים לילדים ונוער, ומשתדלת למקסם את פעילות הספריה הניידת במטרה לחשוף ולהרחיב את קהל היעד של הפרויקט. מרכזי קשישים, מרכזי נוער, צהרונים, גני ילדים ובתי ספר, מרכזים לגיל הרך ומתנ"סים הינם חלק גדול מאוד בפעילויות הספריות הניידות ברשויות השונות. כל התקשרות נעשית תחת בניית תכנית עבודה שנתית מסודרת ומוסכמת על שני הצדדים.

הספריות הניידות הפכו למתחם תוכן ומרכז תרבות בכל רשות בה הן פועלות, וניתן למצוא מספר רב של שירותים ופעילויות סביב עולם הספר והתוכן: - שירותי ספריה: השאלת ספרים והדרכה. - סדנאות יצירה בעקבות סיפורים. - סדנאות קריאה משותפות לילדים ומבוגרים - סדנאות כתיבה - שעת סיפור עם סופר / משורר - פעילות ממוחשבת על ידי מחשבים ניידים / מכשירי טאבלט אישיים.

עמותת ספרי מפתח ביססה את עצמה בתחום שירותי הספריה הניידת, בהענקת כלים לעידוד תרבות הקריאה, בהפקת אירועי תוכן, ופיתוח תכניות עבור ילדים ונוער מהחברה הערבית והמגזר היהודי. לכל ספריה ניידת נבנית תכנית עבודה מסודרת ומוסכמת על כלל הצדדים, והיא תחת פיקוחה ותפעולה השוטף של עמותת ספרי מפתח.

עמותת ספרי מפתח בקשרים רבים עם נציגי המגזר הערבי: ראשי מועצות, בתי ספר, גני ילדים, סטודנטים וכיו"ב. כחלק מהפעילות השוטפת מציבה העמותה בבתי חולים עמדות מזמינות לילדים עם מגוון רחב של ספרי קריאה ומשחקי העשרה, ובכך להנעים את שהותם של הילדים במחלקות השונות. יחד עם זאת לכל ניידת אופי הפעילות שלה סביב קהל היעד שלה על פי הרשות: בתי אבות מועדוני נוער בסיכון מועדוניות לילדים עם צרכים מיוחדים הוסטלים, בנוסף, מפעילה עמותת ספרי מפתח במהלך שנות קיומה פעילויות תוכן רבות, קיום סדנאות אנימציה, מפגשים עם סופרים ברשויות בהן אנו פועלים.